Publikované

Nákupný poradca – vybrať správny stan je hračka

Okolností pri výbere stanu je nespočetné množstvo. Hneď prvá vec, nad ktorou je dôležité sa zamyslieť je, komu, kde a ako bude stan slúžiť. Inú cenu bude mať stan určený do extrémnych nadmorských výšok v nehostinných podmienkach pre skúseného horolezca, než stan desaťročného dobrodruha postavený na záhrade vedľa domu.

Veľkosť stanu na prvom mieste

Ďalšou dôležitou vecou je jeho kapacita, od ktorej sa odráža aj hmotnosť stanu v zbalenom stave. Každý by si svoj výlet skazil, ak by musel niesť niekoľko kilometrov ďaleko sedmikilové monštrum. Preto stany určené pre dve až tri osoby by nemali prekračovať štvorkilové hranicu. Jednoducho sa dajú na trhu zohnať stany stanovenej pre jednu osobu s hmotnosťou menšou ako jeden kilogram (zdroj Slewik.com).

Vodeodolnosť je dôležitý faktor ktorého zanedbanie by nás mohlo skôr či neskôr veľmi mrzieť. Tá sa uvádza na dvoch častiach stanu, ktorými je podlaha a tropiko. Podlaha by sa mala pohybovať okolo 10 000 mm a tropiko by nemalo byť pod 3000 mm. Tiež iste v prírode oceníte stan, ktorého montáž nebude nijako náročná alebo zdĺhavá.

Pravidelná starostlivosť sa vám vráti

Či už do stanu investujeme akúkoľvek sumu, tak rozhodne nechceme, aby sme za pol roka kupovali nový. Aj keď sa životnosť nedá vopred určiť, nie je vôbec ťažké ju predĺžiť správnym zaobchádzaním.

Už pri kúpe je dobré pozastaviť sa nad použitými materiálmi. Pre príklad tyče držiace konštrukciu stanu sú lepšie duralové než laminátové, ktoré z času na čas prasknú. Veľmi často prehliadaný fakt je, že stan sa nikdy nesmie zbaliť, kým nie je úplne vysušený. Narýchlo zbalený mokrý stan začína zapáchať a neskôr tiež plesnivieť.

Kontrola stanu od jeho poškodenia je neodmysliteľnou súčasťou správneho zaobchádzania. Každý problém je nutné čo najskôr odstrániť. Malá diera sa bude postupom času zväčšovať, až sa z nej stane dôvod pre vyradenie stanu. Opláchnutie stanu od rôznych nečistôt mu len prospeje. Pravidelná impregnácia zase bude mať skvelý účinok pre jeho vodeodolnosť.